A designerek, videoszerkesztők és fotográfusok jól ismerik a BenQ professzionális monitorait, köztük a „PD” (DesignVue) sorozat készülékeit. Nemrégiben a cég kihozta az ebbe a családba tartozó 5K felbontású PD2730S monitort, mostani tesztünk tárgyát. Ez a modell a specifikáció szerint nemcsak a felbontásával jeleskedik, hanem az IPS panel nagy kontrasztjával, széles színterével, különösen kis reflexiójú felületével, továbbá sokféle praktikus szolgáltatással, mint pl. a Thunderbolt 4 csatlakoztatás vagy az integrált KVM switch.
Főbb gyári adatok – BenQ PD2730S
- Képernyő átlómérete: 27”
- Paneltechnológia: IPS Black
- Panel felülete: BenQ Nano Matte
- Háttérvilágítás: LED
- Natív felbontás: 5K (5120 x 2880) pixel
- Pixelsűrűség: 218 PPI
- Színmélység: 10 bit
- Színtér lefedettség: 100% sRGB/Rec.709, 98% P3
- Natív kontrasztarány: 2000:1
- Betekintési szög: 178/178 fok (kontrasztarány ≧ 10, H/V)
- Fénysűrűség: 400 nit (tipikus érték), 500 nit (HDR, csúcsérték)
- Válaszidő: 5 ms GTG
- Frissítési frekvencia (max.): 60 Hz
- HDR támogatás: HDR10
- VESA HDR besorolás: DisplayHDR 400
- Beépített hangszóró: 2 x 3 W
- VESA rögzítés: 100 x 100 mm
- Méretek: 614 x 428-578 x 242 mm (állvánnyal együtt)
- Tömeg: 8,3 kg (állvánnyal együtt)
- Egyebek: Palette Master Ultimate, Display Pilot 2, ColorTalk, Display Quickit segédprogramok, vezeték nélküli távvezérlő korong (Hotkey Puck G3), Thunderbolt 4 portok, Nano Matte panelbevonat, daisy chain lehetősége, integrált KVM Switch, Advanced Motion Acceleration, Low Blue Light, PIP/PBP.
Ergonómia, csatlakoztatás, menürendszer
A BenQ-tól a professzionális kategóriában megszokott kiváló építési minőséget kapjuk. A felépítés masszív, az állvány tökéletes stabilitást ad a nem kis tömegű képernyőnek, amelynek házába tetemes mennyiségű elektronikát épített be a gyártó.
A képernyő – ahogy az elvárható ettől a monitortól – mind a négy irányban mozgatható, állítható. Kiemelendő a 15 cm-es magasságágállítási tartomány, amely lehetővé teszi, hogy a felnyitott M-Book simán betolható legyen a monitor elé/alá.
A fő csatlakozókat úgy helyezték el a konstruktőrök, hogy – a stúdiómonitorokhoz hasonlóan – közvetlenül a hátoldalon hozzáférhetők, nem kell őket alulról kitapogatni. Néhány downstream USB port és az audiokimenet – szintén praktikus okokból – elölről/alulról érhető el a káva bal oldalán.
A monitornak három AV jelbemenete van, egy DisplayPort 1.4-es, egy HDR 2.1-es port, és – ami a Mac-felhasználók számára örvendetes – egy Thunderbolt 4 bemenet (USB-C fizikai porton, DP Alt Mode-dal és 90 W tápteljesítménnyel). A Thunderbolt továbbhurkolható a daisy chain kedvéért, így egy „kimeneti” Thunderbolt portot is találunk (Thunderbolt 3-as funkciókkal). További két USB-C port is van a készüléken, az egyik a hátoldalon (upstream), a másik alul (downstream), mindkettő 10 Gbit/s-os adatport. Szintén alul van három 10 Gbit/s-os USB(A) downstream port pl. az egérnek, a billentyűzetnek és más perifériáknak, továbbá a már említett audiokimenet.
A kezelést három gombbal (két nyomógomb és a középső joy gomb) oldotta meg a gyártó, ezek is alulról érhetők el, a képernyő alsó szegélyének jobb oldalán. A nyomógombok egyike a be/ki kapcsoló, a másik egy gyorsgomb, amelyhez többféle funkció rendelhető hozzá a menüből, alapállapotban három színmódot tud váltani. Ugyancsak elöl/alul található a távvezérlő Hotkey Puck jelének érzékelője.
A Hotkey Puck egy nagyon hasznos kis segédeszköz (korábban vezetékkel csatlakozott a monitorhoz, a mostani 3. generációs G3 változat már vezeték nélküli). Lehetővé teszi az egyszerű navigációt az OSD menüben, gyors hozzáférést nyújtva a menüfunkciókhoz és -beállításokhoz. A rajta lévő nyomógombokkal és forgatógombbal mindenféle művelet villámgyorsan elvégezhető, beleértve a görgetést, az üzemmódok gyors váltását, a monitor be- és kikapcsolását, és az aktuális rendszerbeállításokat a System menüben (Info gomb a korong oldalán) stb.
Maga a Hotkey Puck teljes körűen konfigurálható az OSD Custom Key almenüjében. Új funkció a korábbiakhoz képest, hogy a kiválasztott alkalmazások is válthatók rajta. A kommunikáció a monitorral három IR csatornán is lehetséges, aminek az az értelme, hogy akár három monitor kezelése is elvégezhető egyetlen koronggal, ha az IR csatornát váltjuk. Használatának pontos részletei megtalálhatók a monitor használati útmutatójában.
Az OSD menü követi azokat az elveket, amelyek alapján a BenQ a PD sorozat korábbi modelljeinek menüjét felépítette: a felső szinten egy egyszerű, nem sok almenüből álló struktúrát látunk. Ugyanakkor (még a PD családon belül is) a különböző modellek funkciói és szolgáltatásai jelentősen eltérhetnek, és a PD2730S menüje is tükrözi ezt a változatosságot. A hat almenü esetünkben a következő: Display, Color, KVM Switch, Audio, Custom Key, System. Nézzük az első almenüt!
A Display almenüben a háromféle bemenet közötti választás lehetősége, a PIP/PAP és a hozzájuk kapcsolódó SWAP funkció beállítása, továbbá a képformátum választásának lehetősége (Display Mode) található.
Bár nem akarunk végig menni a teljes menürendszeren, azért vessünk egy pillantást a felhasználás célja szerint talán legfontosabb Color almenüre is:
Itt a szokásos funkciókat láthatjuk (kivéve DualView, erről majd később), némelyiket kiszürkítve, mert ezeket a színmódok többségében nem tudjuk változtatni, sőt az Advanced pont alatt található legtöbb paraméter (Gamma, Color Gamut, Hue stb.) sem változtatható, mert ezek a kiválasztott színmód-referenciához tartoznak, illetve nem célszerű a gyári beállításba beavatkozni. Szabad kezet kapunk viszont a szinte tetszőleges beállításhoz, módosításhoz, kalibráláshoz a User1 és a User2 módokban. A Color Mode alatt a többi tizenegy színmód a következő: sRGB, Display P3, DCI-P3, Rec.709, M-book, CAD/CAM, Animation, B+W, Darkroom, HDR, DICOM. A gyári beállítások imponáló választéka!
Bemutatunk egy nagyon hasznos összefoglaló táblázatot – ez megtalálható a használati útmutatóban is –, amely megmutatja, hogy az egyes színmódokban mely jellemzők változtathatók (V), és melyek nem (X). A Uniformity oszlopban van egy Δ alakú jel is, ami annyit jelent, hogy van homogenitás-kompenzáció, de nem kapcsolható ki vagy be. A User1, 2 módokban ez a funkció kikapcsolható, ha a maximális kontrasztot és fényerőt szeretnénk elérni.
Figyelemre méltó a menüben, hogy a KVM Switch, és a testre szabható funkciógomb (Monitor Function Key), plusz a bemutatott Hotkey Puck G3 kontroller konfigurálására hivatott Custum Key almenük külön szerepelnek.
Képernyő-jellemzők
Ami a monitor összeszerelésekor első látásra feltűnik, az a képernyő kivételesen matt, papírszerű felülete. A BenQ a reflexió csökkentésére saját technológiát fejlesztett ki, amely a Nano Matte, vagy a még tovább javított változatában a Nano Matte Pro nevet viseli. Lényegét és eredményét a következő ábrák szemléltetik:
Az 5K felbontás előnyeit talán nem kell különösebben ecsetelni, elég, ha annyit mondunk, hogy 77%-kal több pixel áll rendelkezésünkre, mint a 4K-UHD esetében, más szóval, ha van egy 4K-UHD felbontású képünk, akkor a képernyőn még a képterület 77%-ának megfelelő helyünk marad pluszban.
Az IPS-glow természetesen ezen a panelen is megjelenik, ezzel minden IPS panel esetében ki kell békülnünk. A betekintési szög viszont minden más panelfajta betekintési szögénél nagyobb, ami az IPS panelek egyik erőssége. A PD2730S-ben nagyon hatékony kompenzáció működik az egyébként minden panelnél elkerülhetetlenül jelentkező inhomogenitás kiegyenlítésére. Egy ilyen kategóriájú monitornál kívánatos, egyben dicséretes szolgáltatás. A gyári presetekben ez a kompenzáció alapból működik (kivéve HDR és DICOM), a User módokban pedig be- vagy kikapcsolható. A homogenitás javításának azonban ára van: ha aktiválva van, akkor a kontraszt kb. a felére, 1000:1 körüli értékre csökken, és ugyanez igaz a fényerőre is. Ezért, ha elsődleges szempont az IPS Black panel nagy kontraszjának megmaradása vagy a kb. 250 nitnél (ami a bekapcsolt kompenzációnál elérhető maximum) nagyobb fényerő, akkor a kiválasztott User módban a Uniformity funkciót ki kell kapcsolnunk. Az alábbi két ábra a fénysűrűség, ill. a színhőmérséklet eloszlását mutatja a képernyő felületén 9 ponton mérve. Mindkét jellemző inhomogenitása észlelési határon belüli.
A monitor maximális fényereje megközelíti az 500 nitet (a Native beállításban a User1 alatt 498,2 nitet mértünk), a kontrasztarány pedig szintén közel van az IPS Black-től várt 2000:1 értékhez (1871:1).
Vizsgálatunk következő lépése a monitor színtartományának, illetve a szokásos referencia-színterek lefedettségének, továbbá gammájának és a színtartomány belső színei pontosságának a vizsgálata a User1 vagy User2 mód Native beállításában. Ennél a monitornál a Reset utáni alapállapot a Display P3 presethez van hozzárendelve, ezért a menüben a Native módot külön ki kellett választanunk.
A HDR képességek a PD2730S esetében nem élveztek prioritást, a VESA kritériumok alapján a készülék a DisplayHDR 400-as kategóriába tartozik. A HDR10 bemeneti jelet tehát a monitor tudja értelmezni, és meg is tudja jeleníteni, színvisszaadása kiváló HDR-ben is, de a fizikai korlátok miatt a HDR dinamika értelemszerűen nem érhető el.
Gyári színbeállítások, pontosság, kalibrálás
Mint említettük, 13-féle Color Mode közül választhatunk, ha beleszámítjuk a két User módot is. Ez utóbbiakban tényleg szabadon változtathatjuk az összes jellemzőt, kivéve a Backlight Controlt, amelynek változtatása csak HDR módban megengedett. Ha nem akarunk csak az elvileg bármely módban elkészíthető ICC profilra hagyatkozni, akkor a pontos „hardveres” színegyensúly beállításhoz érdemes a két User módot használni, és ezután elkészíteni a profilt, amelyet a megfelelő alkalmazások használhatnak a színtér-konverzióhoz.
Az eredendő pontosságot először a natív beállításban vizsgáltuk, amelyben a színtartomány a legnagyobb terjedelmű (User1 vagy User2, Color Space, Native), mégpedig bekapcsolt, ill. kikapcsolt Uniformity mellett. Mivel a tényleges kontrasztot az utóbbi esetében mérhetjük, ezért a szürkeskálára vonatkozóan ezt az eredményt mutatjuk be. Még annyit tegyünk hozzá, hogy a Color Temperature alatt kicsit finomítottuk a fehérpontot, amivel hatalmasat javítottunk a színhőmérsékleten és a ΔE eltérésen, sőt a színtartomány belső színeinek pozícióján is.
Felső ábra: a szürkeskála Native beállításban, a fehérpont csekély módosítása után. Az átlagos ΔE hiba a nagyon ritkán tapasztalt 0,3 értékű, az átlagos korrelált színhőmérséklet 6522 K, a kontraszt értéke 1878:1. Az átlagos gamma 2,21. Alsó ábrák: a ColorChecker Classic színek pozíciói (az átlagos ΔE eltérés 0,48), illetve a 20%-os lépésekben növekvő telítettségű RGBCMY színek helye (átlagos ΔE = 0,76) a P3-as színtartományban
A gyárilag beállított emulációk is kellően pontosak, de ezeket a használattól függően időnként után kell állítani (ami csak korlátozottan lehetséges), illetve ICC profilt kell készíteni hozzájuk, vagy pedig a munkánkhoz szükséges színjellemzőket a User módokban kalibráljuk és finomhangoljuk.
A kalibráláshoz és ICC profilkészítéshez használhatjuk harmadik fél kalibráló szoftverét, vagy a monitorhoz letölthető, és a 2022-es IF Design Award díjjal kitüntetett Palette Master Ultimate szoftvert, a Palette Master Element fejlettebb utódát. Megnyitáskor a utility kéri a konkrét BenQ modell kiválasztását, és a kalibráló szenzor típusát is.
Ezzel a szoftverrel elvégeztük egy kiválasztott színmód kalibrálását és a profil elkészítését, éspedig csak a példa kedvéért a Rec.709-esét. A kalibrálás/profilozás csak a User módok egyikében lehetséges, a kezelőfelületen megjelöltük a Video Editing opciót és a User1 módot. A menüben ezután a Color almenüben be kell állítanunk a User1 módban a Rec.709-hez tartozó célértékeket (de a fényerőt ötféle érték közül megválaszthatjuk a szoftver kezelőfelületén is).
Next-et nyomva a utility végigvezet minket a kalibrálás/profilozás folyamatán, amelynek végén megkapjuk a megfelelő ICC profilt, és az ezt követő validálás megmutatja, hogy milyen pontossággal közelítettük meg a kívánt referenciát. Az elért ΔE átlagos színhiba 0,62.
Ugyanígy elvégezhetjük a kalibrálást/profilozást egy a listában szereplő másik színteret kiválasztva (a User1 vagy a User2 módban), de akár a natív állapotban is, illetve tetszés szerint módosítva a célértékeket.
Hasznos szolgáltatások, extra funkciók
A letölthető segédprogramokat már megemlítettük, sőt éppen az imént mutattuk be a Palette Master Ultimate kalibráló utility használatát is. Egy másik hasznos segédeszköz a Display Pilot 2, amely egy intuitív és könnyen használható segédprogram az OSD kiváltására, a menüopciók közvetlen és gyors elérésére. A Display Pilot 2-ről már írtunk az RD240Q monitor tesztjében, azóta az 1.2.0.0 verzió már az 1.6.5.0 verzióra fejlődött. Külön beállíthatjuk a jobb sarokban lévő … jelre kattintva, hogy mely jellemzőket, illetve eszközöket (pl. Hotkey Puck) szeretnék a kezelőfelületen elérhetővé tenni. Képünk a teljes választékot mutatja a PD2730S esetében:
További praktikus, és két képernyő képének színegyeztetésére kifejlesztett eszköz a Display ColorTalk – feltéve, hogy egy M-book és egy BenQ monitor, vagy két BenQ monitor színvilágát szeretnénk vizuálisan a lehető legközelebb hozni egymáshoz. Ugyanaz a színes képrészlet tükrözve jelenik meg a két képernyőn (ezek fel is cserélhetők egymással), és a ColorTalk kezelőfelületén mind a fényerő és színhőmérséklet értékeket, mind a kép RGBCMY komponenseit külön tudjuk állítani mindaddig, amíg a vizuális egyeztetés nem vezet eredményre.
A KVM Switch az ilyen szintű BenQ monitorok standard szolgáltatásának mondható. A PD2730S esetében a laptopot (M-bookot) a Thunderbolt 4-es porton keresztül, az asztali PC-t az USB-C upstream adatporton, plusz a HDMI vagy DP porton keresztül kell csatlakoztatni:
Két monitor láncba kapcsolása (daisy chain) szintén a Thunderbolt kapcsolaton keresztül lehetséges: a „fő” monitor kimenetét kell egyszerűen a másik monitor Thunderbolt bementére kötni, ilyen módon nem többre, mint két Thunderbolt kábelre van szükség a kétmonitoros munkahely kialakításához, ha van egy Thunderbolt kimenetű laptopunk vagy PC-nk.
Egy színpontosságot elsőrendűen fontosnak tartó monitornál nagyon hasznos lehetőség, ha a különböző színtér-beállítások közvetlenül összehasonlíthatók. Erre a célra szolgál a PD2730S DualView funkciója (nem azonos a PBP funkcióval!). A képernyő egyik felén a Color Mode alatti beállításnak megfelelő képet látjuk, míg a másik fele a menü DualView pontban választott színbeállításnak felel meg.
Végül nem hagyhatjuk említés nélkül a jól ismert PIP/PBP és a Low Blue Light (szemvédelem) funkciókat, továbbá a fentebb részletesen bemutatott, vezeték nélküli Hotkey Puck G3 kontrollert.
Összegzés
Aki igazán munkabíró és sokoldalú monitort keres kreatív feladatokhoz, annak kiemelt opció lehet a PD2730S, amely profi jellemzőkkel és profi szolgáltatásokkal bír. Fentebb ezeket behatóan részleteztük. A hatalmas felbontás, az egyedülálló felület-kikészítés stb. mellett a fejlesztők leginkább a színpontosságra figyeltek. Amellett, hogy a mérések alapján a P3-as színtér lefedettsége 99%-os, a színtatormány belső pontja is nagy pontossággal a helyükön vannak.
Ha a felhasználó kalibrálni/profilozni akarja a monitort, nem kell szoftvert vennie hozzá, a Palette Master Ultimate tökéletesen megfelel, csak egy színmérő szenzorra van szüksége. Ám azokra is gondolt a BenQ, akik nem akarnak ezzel bajlódni, és vizuálisan szeretnék két ilyen monitor (vagy egy M-book és egy monitor) színvilágát vizuálisan egyformává tenni. Ez a feladat elvégezhető a Display ColorTalk segédprogrammal.
A BenQ a monitor kezelését és beállítását is nagyon megkönnyíti a változatos feladatokhoz: a tartozék Hotkey Puck G3 vezeték nélküli kontrollerrel gyakorlatilag minden művelet elvégezhető, de ezt még megtámogatja az OSD-t helyettesítő és kiegészítő Display Pilot 2 is.
Előnyös szolgáltatás a Thunderbolt 4-es bemeneti és kimeneti port is. Az előbbi lehetővé teszi a MacBook csatlakoztatását, az utóbbi pedig a továbbhurkolást egy másik hasonló monitorra. Emellett a beépített KVM Switch használatában is szerepet kap a Thunderbolt 4 bemenet.
A hazai piacon jelenleg a PD2730S legalacsonyabb ára kb. 525.000 Ft, de több más ajánlat is van ennél drágábban.
Értékelés
Ami tetszett
- 5120 x 2880 pixeles natív felbontás
- Imponálóan sok gyári preset
- BenQ Nano Matte, IPS Black nagy kontrasztú panel
- Nagy színpontosság, széles szintér (AQCOLOR technológia)
- Thunderbolt 4 bemenet és kimenet
- Többféle szoftver utility a használat megkönnyítésére
Ami kevésbé tetszett
- Jelenleg magas hazai ár, bár egy hivatásos designer talán nem fogja sokallani
- A HDR megjelenítés adott, de a dinamikatartomány nem elég a HDR10-hez
N. Á.
Legyen Ön az első hozzászóló